Tarih

Bilimsel hesap makinesinin tarihi, matematik dünyasındaki en önemli gelişmelerden biridir. Matematikçilerin çok daha hızlı ve daha az hataya açık hesaplamalarla doğru sonuçlar üretmesini sağlamıştır.

Bilimsel hesap makineleri, bilimselle ilgili hesaplamalar için kullanılabilecek bir tür hesap makinesidir. İlk gerçek bilimsel hesap makinesi 20. yüzyılın başlarında William S. Burroughs ve şirketi The Burroughs Adding Machine Company tarafından geliştirildi.

Buluşlarından önce, hesaplamaların elle yapılması gerekiyordu ve bu süreç sıkıcıydı ve insan hatasına açıktı. Sınırlı bir ekrana ve işlevselliğe sahiptiler. En eski modellerde her bir ortak matematiksel işlem için farklı düğmeler vardı ve bunlar trigonometrik fonksiyonlar, değişkenler veya 3B grafikler gibi şeyleri içermiyordu. 1947’de EDVAC, sayısal hesaplama için oluşturulmuş bir bilgisayarın en eski örneklerinden biri olarak kabul edilen Eckert ve Mauchly tarafından oluşturuldu.

İlk hesap makinesi 1948’de John Vincent Atanasoff ve daha sonra icatlarını 1951’de Remington Rand Corporation’a 700.000 dolara satan Clifford Berry tarafından yaratıldı.

Kullanım

Daha gelişmiş hesap makinelerine olan talep arttıkça, mühendisler daha karmaşık hesaplamaları çözebilen yeni tasarımlar geliştirdiler. Ayrıca farklı matematik problemlerini ele almak için trigonometri ve koordinatlar gibi yeni özellikler de tanıttılar. Koordinat uzay hesaplayıcıları, bilim ve matematik toplulukları için önemlidir.

Bu bilimsel hesap makineleri, kullanıcının 3B grafikleri çizmesine, trigonometri fonksiyonlarını bulmasına ve değişkenler üzerinde çalışmasına yardımcı olur. Bu hesap makinelerini, herhangi bir okul müfredatının veya bilim camiasında çalışmak isteyen öğrencilerin temel unsuru olarak görmeliyiz.

Hesap makineleri bir koordinat sistemi bulmak, geometri problemlerini çözmek ve bir dış şeklin alanını hesaplamak için kullanılabilir. 

Mekatronik Eğitim
Takip Et