Arduino Uno; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, güç soketi, ICSP konektörü ve reset tuşu bulundurmaktadır. Kart üzerinde mikrodenetleyicinin çalışması için gerekli olan her şey bulunmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile çalıştırılabilir.

ArduinoUno_R3Uno; program yüklemek ve bilgisayar haberleşmesi yapmak için üzerinde Atmega16u2 (Rev 2 üzerinde Atmega8u2 bulunmaktaydı) usb-seri dönüştürücü bulundurmaktadır.
Uno Rev 3 versiyonu üzerinde Rev 2 versiyonuna göre kullanım kolaylığı sağlaması ve daha kararlı çalışması için bir çok yenilik yapılmıştır. Uno kartı diğer tüm arduino modellerine gerek donanım gerekse yazılımsal anlamda referans olmuştur. Arduino kartlarının tarihsel gelişimini donanım index’i üzerinden inceleyebilirsiniz.
Teknik Özellikler:
– Mikrodenetleyici ATmega328
– Çalışma Gerilimi 5V
– Giriş Gerilimi (önerilen) 7-12V
– Giriş Gerilimi (limit) 6-20V
– Dijital I/O Pinleri 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
– Analog Giriş Pinleri 6
– Her I/O için Akım 40 mA
– 3.3V Çıkış için Akım 50 mA
– Flash Hafıza 32 KB (ATmega328) 0.5 KB kadarı bootloader
– SRAM 2 KB (ATmega328)
– EEPROM 1 KB (ATmega328)
– Saat Hızı 16 MHz
– Uzunluk 68.6 mm
– Genişlik 53.4 mm
– Ağırlık 25 g

Programlama:

Arduino Uno kartı Arduino bilgisayar programı (Arduino IDE) ile programlanır. Programda Tools > Board sekmesi altında Arduino Uno’yu seçip programlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için referans ve temel fonksiyonlar sayfasını inceleyebilirsiniz. Arduino Uno üzerindeki Atmega328 üzerine bootloader denilen özel bir yazılım yüklü gelir. Bu sayede kartı programlarken ekstra bir programlayıcı kullanmanıza gerek yoktur.Haberleşme orjinal STK500 protokolü ile sağlanır.

Bootloader yazılımı bypass edilerek kart doğrudan mikrodenetleyicinin ICSP header’i üzerinden ISP programlayıcı ile programlanabilir (Referans).

Bootloader yazılımı gibi Atmega16u2 içerisindeki kaynak yazılımda açık kaynaklıdır. Bu yazılıma da DFU bootloader adı verilir. Atmel’s FLIP software (Windows) veya DFU programmer (Mac OS X and Linux) kullanılarak bu yazılım yeniden yüklenebilir. Veya Atmega328’de olduğu gibi 16u2’de ISP programlayıcı ile programlanabilir. Gerek Atmega328 gerekse 16u2 içerisindeki yazılımlar her zaman en güncel hali ile gönderilir. O yüzden mecbur kalmadıkça bu yazılımları değiştirmenize gerek yoktur.

Mekatronik Eğitim
Takip Et
Latest posts by Mekatronik Eğitim (see all)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...