Arduino Wifi Shield Arduino kartlarınızı kablosuz internete (802.11) bağlamanızı sağlar. HDG104 Wireless LAN 802.11b/g entegresi üzerine kurulmuştur. Üzerinde bulunan Atmega 32UC3 TCP/IP ve UDP yığın işlemlerini gerçekleştirir. WiFi Kütüphanesi sayesinde kendi yazılımlarınızı karmaşık yapılardan arındırılmış olarak yazarak, kartlarınızı kolaylıkla kablosuz internete bağlayabilirsiniz. Arduino shield yapısı sayesinde diğer shieldler ile uyum içinde çalışarak kartınızı internete bağlarken diğer uygulamalarınızıda gerçekleştirebilirsiniz.
Kart üzerinde bulunan mikro SD kart soketi ile network işlemlerinde gerekli olan dosya depolamalarını SD kart üzerine kaydederek gerçekleştirebilirsiniz. Arduino WiFi Shield Arduino Uno, Mega, Due, Leonardo  ile tam uyumludur. Üzerindeki SD kart işlemleri için Arduino’nun SD kart kütüphanesini kullanabilirsiniz. SD kartın SS pini 4. pindir.
ArduinoWiFi
Kart üzerinde Mini-USB soketi bulunmaktadır. Bu shield’e takılan arduino’yu programlamak için değil, Atmel DFU protokolü ile AT32UC3 içerisindeki yazılımı (firmware) güncellemek içindir. Kart üzerindeki DFU programlama jumper’ı sadece yazılım güncelleneceği zaman takılmalıdır, normal kullanım sırasında takılmamalıdır.
FTDI konektörü AT32UC3 hata ayıklama işlemi için kullanılabilir. FTDI kablosu olarak Usb-Seri Dönüştürücü kullanılabilir. Kullanılabilir komutlar sayfasını inceleyiniz.
Kart üzerinde bulunan ledlerin anlamları:
– L9 (sarı): Dijital pin 9’a bağlıdır.
– LINK (yeşil): Ağa bağlantı durumunu gösterir.
– ERROR (kırmızı): Haberleşmede hata olduğu gösterir.
– DATA (mavi): Bilginin gönderilip/alındığını gösterir.
Shield üzerindeki yazılımı güncellemek için Rehber’i takip edebilirsiniz.
    
Teknik Özellikler:
– 802.11b/g ağlar ile haberleşir
– WEP ve WPA2 şifrelemelerini destekler
– Dahili olarak mikro SD kart slotu bulundurur
– FTDI stili bağlantı kurarak shield üzerinden seri hata ayıklama gerçekleştirir
– WiFi shield yazılım (firmware) güncellemesi için Mini-USB konnektörü bulunur
– Açık kaynaklı yazılımı (firmware) sayesinde kendi protokollerinizi yazmanıza olanak sağlar
– Eğer C dili ile ve AVR32 programlama bilginiz varsa kartı Arduino’dan bağımsız olarak internete bağlayabilirsiniz
 
Dökümanlar:

Mekatronik Eğitim
Takip Et

Latest posts by Mekatronik Eğitim (see all)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...